NAR KURUMSAL BLOG

"BALTA GİRMEMİŞ ORMANDA NE İŞİM VAR?"

"Balta girmemiş bir ormanda tek başınasınız. Saatlerce yürüdünüz. Yorgunsunuz ama uygun bir yer bulmadan mola veremezsiniz. Çok acıktınız ama moladan önce birşey yemeniz mümkün değil. Olmuşken bir de çok susamış olun mesela. Ama kalan suyu idareli kullanmanız gerekiyor. Ve o da ne? Karşınıza kocaman bir ayı çıkıyor. Ne yaparsınız? " "Balta girmemiş ormanda ne işim var?" diye düşünebilirsiniz. Bunun cevabını ben de bilmiyorum. Ama ayıyla karşılaştığınızda ne yapacağınızı çok merak ediyorum. Konuyla ilgili küçük bir araştırma yapınca ilginç bilgiler toplamak mümkün. Bazılarını sizinle paylaşayım, bakalım siz hangisini seçeceksiniz;

1- Çok ses çıkarın, elleri kolları kaldırıp böğürerek daha büyük ve güçlü görünmeye çalışın. Bu ayıyı yıldırabilir. (ama yıldırmayabilir de!)


2- Sakin bir ses tonuyla konuşarak yavaş yavaş gerileyin. Arada ellerinizi sallamanız insan olduğunuzu anlamasına yardım edebilir.             (Umarım!)


3- Bir ağacın ince dallarına ulaşıncaya kadar tırmanın. (??!!)


4- Ölü taklidi yapın. (!!!!)


5- Sakın ölü taklidi yapmayın. Bu ayının merakını uyandırabilir.


6- Sakın kaçmayın...


7- Ayının gözüne sprey sıkın.. (bu en sevdiğim..)


Böyle devam ediyor. Hatta bazı kaynaklar, ayı tipine, aradaki mesafeye ve mevsime göre, ne yapıp yapmamanız gerektiğini ayrı ayrı belirtiyor. Yani, karşınıza çıkan ayının ne cins olduğunu ayırd etme beceriniz hayati önem taşıyor. Ancak önerilen hiçbir yöntemin garantisi yok. Denemek serbest, yanılmanın bedeli ise çok yüksek!


Evet, bir ayıyla karşılaşsanız siz ne yapardınız?


Ben söyleyim; ayıyla karşılaşmadan bilemezsiniz!


Diyelim o kadar iyi hazırlandınız ki, bir ayı uzmanı oldunuz, hatta biraz daha abartalım; "her çeşit ayıdan kurtulma uzmanı" oldunuz. Hazırsınız yani.. Daha da abartalım; o kadar hazırsınız ki, karşınıza bir ayı çıkması için dua ediyorsunuz. "Karşıma çıksa da, onu şöyle bir güzel alt etsem" diye düşüne düşüne gidiyorsunuz.. Ve, karşınıza çıka çıka bir yaban domuzu çıkıyor !!


Gerçek hayatta da böyle değil mi? Günümüz iş dünyası balta girmemiş bir orman adeta. Ne zaman, neyle karşılaşacağınızı bilmeniz mümkün değil. Kurumlar ve liderlerden beklenen, ayıyla karşılaştıklarında ne yapacaklarını bilmeleri, ve bunu hemen yapmaları, ve tabi ki, ayıdan kurtulmaları. Ya da filden, ya da yaban domuzundan, ya da her ne ile karşılaştılarsa ondan..


Elimizdeki şeçenekler ise, birbiriyle çelişen, ve garantisi olmayan sayısız yöntem; Bazıları ölü taklidi yaparken, bazıları taban kuvvet kaçıyor, diğerleri ise olduklarından büyük görünebilmek için şekilden şekile giriyor. Sprey sıkmak için ayının yeterince yaklaşmasını bekleyenlerden ise hiç bahsetmiyorum.


İş dünyasında varolmak ve ilerlemek için alışılmamış problemlere sıradışı çözümler bulmak zorunlu. Her yeni durumla karşılaşıldığında, ne yapılacağını belirlemek, yapmak, ve istenen sonuca ulaşmak için gereken en kilit beceri; açık fikirli ve yaratıcı bir yaklaşımla aşağıdaki döngüyü sürekli tekrarlayabilmek. Bıkmadan, yorulmadan.. Hızla ve tekrar tekrar..


Ben bu beceriye “lider çevikliği” diyorum.


"Balta girmemiş ormanda ne işim var?" demeyin, zaten ordasınız. Her an bir ayıyla karşılaşabilirsiniz. Karşılaşmadan ne yapacağınızı bilemezsiniz belki, ama karşılaşmadan önce çevikliğinizi artırabilirsiniz.  


Halide Şerif Bodur, 03.10.2016 - İstanbul

Tüm Makaleler